قسمت ۱: مقدمه   |   قسمت ۲: جغرافیا   |   قسمت ۷: حیات و حش   |   قسمت ۱۸: گیاهان   |   قسمت ۱۹: محیط زیست   |   

اقتصاد ماداگاسکار (برای کودکان)


تولید دانه های وانیل در ماداگاسکار. عکس از Julie Larsen Maher از سازمان حفاظت از حیات وحش.
ماداگاسکار یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست. اقتصاد کشور عمدتا بر پایه کشاورزی٬ معدن٬ ماهیگیری و تولید لباس است. یکی از شناخته شده ترین محصولات ماداگاسکار وانیل است که از یک نوع ارکیده گرفته شده و برای طعم دادن استفاده میشود. رشد دانه های وانیل دو سال طول میکشد برای همین آنها بسیار گران هستند.

علارغم قیمت بالای وانیل٬ مالاگاسیها به طور متوسط تنها ۱ دلار در روز درآمد دارند و این در حالی است که ۷۰٪ مالاگاسی ها زیر خط فقر هستند. نزدیک به نصف کودکان ماداگاسکار دچار سوء تغذیه هستند.

چرا ماداگاسکار بسیار فقیر است؟ دلیل های بسیاری وجود دارد. تحت سلطه دیکتاتور گذشته Didier Ratsiraka ٬ فساد در دولت وجود داشت و بیشتر کمکهای مالی دیگر کشورها توسط دولت دزدیده میشد. اقتصاد استعماری توسط فرانسه بدین معنی بود که اقتصاد وابستگی زیادی به استخراخ منابع ( قطع درختان٬ استخراج معادن٬ ماهیگیری) داشت که اغلب باعث رشد اقتصادی بلند مدت نمی شود و باعث تمام شدن منابع می شود. فقدان زیرساختها٬ مخصوصا راه ها٬ باعث دشواری برای کشاورزانی مشود که می خواهند محصولات خود را به بازار برسانند٬ در حالیکه ماداگاسکار از نظر جغرافیایی از بقیه دنیا فاصله دارد و همین امر باعث افزایش قیمتها میشود. تمام کالاهایی که در ماداگاسکار تولید میشود یا در آنجا مورد نیاز است ٬ باید با هواپیما یا کشتی منتقل شود. سیستم ضعیف آموزش باعث سختی پیدا کردن شغل در خارج از بخش کشاورزی برای جوانان مالاگاسی شده است و عده محدودی از مردم ماداگاسکار دسترسی به تکنولوژی و اینترنت دارند. آسیبب های زیست محیطی باعث کاهش توانایی کشاورزان ماداگاسکار در تولید انبوه مواد غذایی شده است. تمام این عوامل باعث فقر ماداگاسکار شده است.

هنوز همه چیز از دست نرفته است. در سال ۲۰۰۵ ماداگاسکار اعلام کرد که مقدار زیادی نفت پیدا کرده است. به احتمال زیاد نفت در کنار معدن٬ تولید سنگ های جواهر (ماداگاسکار مقدار زیادی یاقوت دارد)٬ و توریسم عوامل مهم اقتصاد ماداگاسکار در آینده خواهند بود. امیدی وجود دارد که اکوتوریسم که حالتی از توریسم است که باعث کاهش اثرات بر محیط زیست میشود٬ بتواند به رشد اقتصادی ماداگاسکار کمک کند در حالیکه از طبیعت و حیات وحش آن حفاظت میکند.<< | ابتدا | >>

6 / 25

ترجمه توسط حمید رضا رستگار

© Rhett A. Butler / wildmadagascar.org 2009