قسمت ۱: مقدمه   |   قسمت ۲: جغرافیا   |   قسمت ۷: حیات و حش   |   قسمت ۱۸: گیاهان   |   قسمت ۱۹: محیط زیست   |   

تاریخ ماداگاسکار (برای کودکان)


یک پسر ساکالاوا در کنار رودخانه مانامبولو در ماداگاسکار
اولین بار در حدود ۲۰۰۰ سال پیش انسان در ماداگاسکار ساکن شد. مردم ماداگاسکار اندونزیایی ها و یا از نسل اندونزیایی ـ آفریقایی بودند. بازرگانان عرب در حدود سالهای ۸۰۰ تا ۹۰۰ پس از میلاد به آنجا آمدند٬ و این هنگامی بود که تاجران در ساحل شمالی به تجارت پرداختند.

اولین اروپایی شناخته شده که ماداگاسکار را دید٬ یک ناخدای پرتقالی بود به نام دیگو دیاس و او در ۱۰ آگوست سال ۱۵۰۰ میلادی هنگامی که در راه رفتن به هند بود متوجه جزیره شد. او جزیره را Lawrence .St نامید. بعد از آن در دهه ۱۵۰۰ پرتقالیها٬ فرانسویها٬ هلندیها و انگلیسی ها همه اقدام به بوجود آوردن مکانهایی برای تجارت در ماداگاسکار کردند. تمامی این تلاشها به خاطر شرایط خصومت آمیز و ترس از مقابله با جنگجویان بومی مالاگاسی ناموفق بود.

اروپایی ها برای اولین بار در اواخر دهه ۱۶۰۰ وقتی ساحل شرقی تحت سلطه دزدان دریایی بود در ماداگاسکار دارای پایگاه شدند. این دزدان دریایی از این منطقه به عنوان پایگاه خود برای حمله به کشتی هایی که در بازگشت به اروپا از هند کالاهایی را حمل می کردند٬ استفاده می کردند. در دهه ۱۷۰۰ فرانسوی ها برای ایجاد پایگاه نظامی در ساحل شرقی تلاش کردند اما ناموفق بودند. در اوایل قرن ۱۹ تنها مکان سکونت و پایگاهی که فرانسوی ها میتوانستند ادعا کنند جزیره سنت ماری بود.

در همین زمان در دهه ۱۷۰۰ ساکالاواس ها در ساحل غربی اولین پادشاهی ماداگاسکار را تاسیس کردند. در سال ۱۸۱۰ رقیب آنان٬ مرینا٬ پادشاهی را بر بیشتر جزیره تاسیس کرد. پادشاه آنان٬ راداما اول با انگلیسی ها ارتباط بر قرار کرد و درهای کشور را به روی مبلغان مذهبی گشود و آنان مسیحیت را در جزیره رواج داده و زبان مالاگاسی را به زبان نوشتاری تبدیل کردند. در هنگام سلطنت راداما٬ یک انقلاب کوچک صنعتی٬ صنعت را به جزیره آورد. بعد از مرگ رامادا٬ حکومت او توسط بیوه اش٬ راناوالونا اول ادامه یافت و او ۳۳ سال سایه ترس و وحشت بر کشور انداخت ٬ با آزار و اذیت مسیحیان٬ اخراج خارجیان٬ از سر راه برداشتن رقیبان سیاسی و احیاء کردن رسم کشتن کودکانی که در روزهای شوم بدنیا می آمدند. پس از مرگ او ارتباط با اروپا از سر گرفته شد..

در سال ۱۸۸۳ فرانسه ماداگاسکار را مورد هجوم قرار داد و در سال ۱۸۹۶ این جزیره را تحت سلطه خود در آورد و این جزیره به مستعمره آنان تبدیل شد. فرانسه از ماداگاسکار به عنوان منبعی از الوار و ادویه های خارجی مانند وانیل استفاده می کرد. مالاگاسی ها دو شورش اصلی در سالهای ۱۹۱۸ و ۱۹۴۷ بر علیه فرانسه داشتند اما آنان استقلال خود را در ۲۶ ژوین ۱۹۶۰ به دست آوردند.

در سال ۱۹۷۵ دیدیر راتسیرسکا (Didier Ratsiraka) کنترل کشور را به دست گرفت. او به عنوان یک دیکتاتور بر کشور حکومت کرد تا اینکه در سال ۱۹۹۱ پس از یک مشکل اقتصادی سرنگون شد. او پس از مدت کوتاهی دوباره رییس جمهور شد و به حکومت ادامه داد تا اینکه در سال ۲۰۰۱ در انتخابات شکست خورد. رییس جمهور جدید مارک راوالومانانا (Marc Ravalomanana) قسم خورد تا دموکراسی را به کشور بیاورد. او از فروختن ماست با دوچرخه در خیابان شروع کرد و یک تجارت قدرتمند را ساخت و به ثروتمندترین مرد ماداگاسکار تبدیل شد. در سال ۲۰۰۵ او هنوز رییس جمهور است و اقتصاد رو به رشد.<< | ابتدا | >>

5 / 25

ترجمه توسط حمید رضا رستگار

© Rhett A. Butler / wildmadagascar.org 2009