قسمت ۱: مقدمه   |   قسمت ۲: جغرافیا   |   قسمت ۷: حیات و حش   |   قسمت ۱۸: گیاهان   |   قسمت ۱۹: محیط زیست   |   

مردم ماداگاسکار (برای کودکان)


یک پدر بارا (Bara) به همراه دخترش در نزدیکی ایزالو٬ ماداگاسکار
تردیدهای در مورد اولین ساکنان ماداگاسکار وجود دارد. بعضی انسان شناسان بر این باورند که برای اولین بار اندونزیایی ها ۲۰۰۰ سال پیش در این جزیره ساکن شدند نه سیاهان آفریقا و مردم قاره آفریقا دیرتر به آنجا وارد شدند.

عده دیگری هم عقیده دارند که مردم ماداگاسکار از نسل اندونزی ها و آفریقایی هستند که قبل از آمدن به این جزیره دورافتاده با هم مخلوط شده اند. با این وجود بیشتر متخصصان بر این باورند که ساکنان ماداگاسکار اخیرا به این جزیره وارد شده اند ( هیچ نشانه ای از عصر حجر در ماداگاسکار وجود ندارد) و مهاجرت های بعدی باعث مخلوط شدن گروهای دیگری (مانند عربها و هندیها) شده است.

اصل آمیخته شده مالاگاسی ها (نام مردم بومی ماداگاسکار) باعث بوجود آمدن یک فرهنگ بسیار جالب سرچشمه گرفته از جنوب شرقی آسیا٬ هندوستان٬ آفریقا و خاور میانه شده است. قسمت اندونزیا یی فرهنگ مالاگاسی کاملا در زبان آنان مشخص است که ارتباط نزدیکی با گویش در برونو٬ جزیره ای در اندونزی و همچنین باورها و رژیم غذایی بر اساس برنج دارد. برنج محبوب ترین غذای ماداگاسکار است و بیشتر مالاگاسی ها هر وعده برنج می خورند. گوشت گاو نیز علارغم گرانی بسیار طرفدار دارد. گاوهای زبو در ماداگاسکار اصلیت هندی دارند اما نشان دهنده تاثیر فرهنگ آفریقایی بر مردم ماداگاسکار هستند.

در کشور ظاهر مردم٬ مراسم مذهبی و سنتها بسیار منطقه ای میباشد و قویترین وجه مشترک مالاگاسی ها زبان مشترک آنان است. امروزه بیشتر از ۲۰ قوم٬ از قوم مارینا با ظاهری شبیه به اندونزیایی ها در مناطق مرتفع تا قوم ساکالاوا با ظاهری شبیه به آفریقایی ها در ساحل غربی و عربهای آنتامورو در ساحل شرقی در ماداگاسکار وجود دارند.

ماداگاسکار سرزمین فوق العاده ای از فرهنگهای غنی است. آن سرزمینی است که سنتها همانند گذشته در زندگی وجود دارند٬ جایی که در بسیاری مناطق ممنوعیت دینی و سنتها بر قانون برتری دارد و رسوم دینی غرب به آزادی با باورها در جادوگری و مراسم بی نظیر عزاداری مخلوط شده است.

امروزه ماداگاسکار در حدود ۱۸ میلیون جمعیت دارد.<< | ابتدا | >>

4 / 25

ترجمه توسط حمید رضا رستگار

© Rhett A. Butler / wildmadagascar.org 2009