قسمت ۱: مقدمه   |   قسمت ۲: جغرافیا   |   قسمت ۷: حیات و حش   |   قسمت ۱۸: گیاهان   |   قسمت ۱۹: محیط زیست   |   

لیمرهای ماداگاسکار (برای کودکان)


لیمرهای دم حلقه ای در ماداگاسکار


لیمرها گروهی از پستانداران هستند که فقط در ماداگاسکار پیدا می شوند. امروزه حدود ۶۰ نوع از لیمرها در تمام زیستگاه های سرتا سر جزیره زندگی می کنند. متاسفانه به خاطر از بین بردن جنگلها و شکار٬ تعداد زیادی از لیمرها در خطر انقراض هستند. بعضی از لیمرهای بهتر شناخته شامل: آی- آی (aye-aye)
آی- آی یکی از عجیب ترین مخلوقات در جهان است. این لیمر منزوی شبگرد به مانند این است که از حیوانات مختلفی تشکیل شده است. آی- آی شبیه به گربه های خانگی بزرگ است با صورت موش خرما یا راسو٬ گوشهای شبیه به خفاش که مستقل از هم می گردند٬ دندانهایی که مانند جوندگان دایما رشد میکنند٬ چشمان سبز فرورفته و دستان سیاه با یک انگشت میانی استخوانی که یادآور یک شاخه مرده است. آی- آی از این انگشت برای شکار لارو حشرات در پوست درختان٬ دانه ها و میموه ها استفاده می کند. آی- آی با بالا رفتن از شاخه درختان به پوست درخت ضربه میزند و به صدای حفره های کرم خورده گوش می کند. وقتی او صدای چیزی اشتها آور را در زیر می شنود٬ شروع به ساییدن چوب می کند تا به جایزه خود برسد. امروزه آی- آی به دلیل از دست دادن زیستگاه هایش و شکار٬ بسیار در خطر می باشد. در بعضی مناطق مردم بر این باورند که آی- آی بدشانسی می آورد و هروقت با این حیوان روبرو شوند او را می کشند.


ایندری (Indri)

وریاکس سیفاکا (

لیمرهای دم حلقه ای

لیمرهای موشی (Mouse lemurs)

Lepilemur
ایندری (Indri)

ایندری بزرگترین لیمر است. ایندری با رنگ سیاه و سفید٬ به دلیل ناله ترسناکش که شبیه به نهنگ کوهان دار است معروف است. ایندری از میوه و برگ درختان تغذیه کرده و در سایه جنگلهای انبوه شرق ماداگاسکار زندگی می کند. امروزه ایندری به دلیل از دست دادن زیستگاه هایش در خطر انقراض است.

وریاکس سیفاکا (
این حیوان در جنگلهای خشک غرب و جنوب ماداگاسکار جایی که از برگ و میوه درختان و گلها تغذیه می کند٬ زندگی می کند. آنها بسیار پر صدا هستند و صداهای متنوعی دارند اما آنها به اسم لیمرهای رقاص شهرت دارند و این به دلیل حرکت آنها در روی زمین است. این حیوانات در هنگام راه رفتن از چهار دست و پا استفاده نمی کنند بلکه در روی پاهای عقبی در حالیکه دستان خود را بالا نگه داشته اند تلوتلو میخورند.

لیمرهای دم حلقه ای
لیمرهای دم حلقه ای معروفترین لیمرها هستند. دم حلقه ای ها در جنگلهای خشک غرب و جنوب ماداگاسکار جایی که از برگ٬ میوه و شاخه درختان و گلها تغذیه می کنند٬ زندگی می کنند.

لیمرهای موشی (Mouse lemurs)
لیمرهای موشی٬ پستانداران کوچکی هستند که به وفور در ماداگاسکار یافت می شوند. این موجود شبگرد از حشرات٬ مهره داران کوچک٬ میوه ها و گلها تغذیه کرده و با صدای شبیه به جیرحیر و حرکات تند خود شناخته می شوند. لیمر موشی پیگمی (Microcebus myoxinus) شاید کوچکترین پستاندار باشد. لیمرهای موشی برای امکان درمان بیماری آلزایمر مورد مطالعه قرار می گیرند.

لیمرهای موشی
هفت نوع شناخته شده لپی لیمر(Lepilemur) وجود دارد اما هیچکدام مانند راسو بازیگوش نیستند. در طول روز میتوان آنها را اغلب در سوراخهای استراحتشان در بدنه درختان دید. در شب آنها فعال و پر صدا هستند.<< | ابتدا | >>

8 / 25

ترجمه توسط حمید رضا رستگار

© Rhett A. Butler / wildmadagascar.org 2009