MADAGASKARSKÁ FLÓRA pre deti

Madagaskar je domovom pre až 12 000 druhov rastlín, z nich 70-80% endemických, čo ho robí jedným z najrozmanitejších flór an svete.

Jednou z najznámejších raslín Madagaskaru je baobab, strom, ktorý vyzerá akoby rástol koreňami hore. Baobaby zvyčajne rastú v suchších častiach Madagaskaru. Prispôsobili sa ich prostrediu tak, že uskradňujú veľké množstvá vody v ich ekosystéme hľuzdnatých kmeňov. Miestný Malgaší využívajú vodu z tohto hásobníka, keď sú smädní.

Madagaskar je tiež domovom úplne jedinečného ekosystému - nenachádza sa nikde inde na zemi. Ostnatý les nachádzajúci sa v suchej juhozápadnej časti ostrova je pozoruhodný tým, že prakticky všetky druhy rastlín rastúce tam sú pokryté ostrými ihlicami. Aj keď sa tieto rasliny podobajú kaktusom, nie sú im príbuzné. Okolo 95% druhov raslín nachádzajúcich sa v Ostnatej Púšti je endemických.

Madagaskar má takmer 1000 známych druhov orchideí, z ktorých 85% je endemických.

Jedna z rastlín z Madagaskaru sa používa pri liečbe rakoviny. Zimozeleň je využívaný pri liečba Hodginkovej choroby a detskej leukémie.< predchádzajú a strana | hlavná strana | ďalšia strana >

Page 18 / 27

Preklad: Michaela Yaakobi