Історія Мадагаскару для дітей

Madagaskar bol po prvýkrát osídlený pred 2000 rokmi. Usadlíci na Madagaskare boli buď Indonézania alebo ľudia so zmiešaným indonézsko-africkým pôvodom. Arabský obchodníci sa objavili po prvý raz okolo roku 800-900 pred našim letopočtom, kedy začali obchodovať popri severnom pobreží.

Prvý európan, ktorý uvidel Madagaskar bol portugaský námorný kapitán Diogo Dias, ktorý zhliadol tento ostrov 10. Augusta 1500 po tom, čo bol odviaty z kurzu počas plavby do Indie. Pomenoval tento ostrov Svätý Vavrinec. Neskôr, na začiatku 16. storočia sa Portugačania, Francúzi, Holanďania a Angličania pokúsili na Madagaskare založiť obchodné sídla. Tieto snahy boli neúspešné kvôli nepriaznivým podmienkam a prudkým bojom malgašských bojovníkov.

Európania sa na Madagaskare uchytili na konci 17. storočia, kedy piráti vládli nad východným pobrežím ostrova. Piráti používali Madagaskar ako základňu na napádanie lodí, ktoré prinášali tovar z Indie do Európy. V 18. storočí sa Francúzi pokúsili založiť vojenské pozície na východe pobrežia ale opať neuspeli. Začiatkom 19 storočia bol ostrov Svätej Márie jediným, na ktorý si Francúzi mohli nárokovať.

Medzitým, počas 18. storočia, si kmeň Sakalava zo západného pobrežia založil vlastné Madagaskarské kráľovstvo V roku 1810 ich rivali, kmeň Merina, vybudovali kráľovstvo na území väčšiny ostrova. Ich kráľ Radama I. nadviazal styky s Britmi a povolil anglickým misionárom vstup do krajiny. Tí rozširovali kresťanskú vieru všade na osrove a prepísali malgaštinu do textov. Pod vládou Radamu sa mini priemyselnou revolúciou začal priemysel na ostrove. Po Radamovej smrti na trón nastúpila jeho vdova, Ranavalona I., ktorá terorizovala celú krajinu po 33 rokov prenasledovaním kresťanov, vysťahovávaním cudzincov, popravami politických oponentov a oživením zvyklosti zabíjania nemluvniat v osudné dni. Po jej smrti boli vzťahy s Európou obnovené.

V roku roku 1883 Francúzsko napadlo Madagaskar a do roku 1896 začalo panovať nad ostrovom, ktorý sa stal francúzskou kolóniou. Francúzsko využívalo Madagaskar ako zdroj stvebného dreva a exotických korení ako napríklad vanilka. Malgaši mali dve veľké vzbury proti Francúzom, v rokoch 1918 a 1947, ale krajina získala nezávislosť až 26 júna 1960.

V roku 1975 začal krajine vládnuť Didier Ratsiraka. Vládol nad Madagaskarom ako diktátor ak pokým nebol zvrhnutý v roku 1991 uprostred ekonomického kolapsu. Krátko na to znovu získal prezidentský úrad a vládol až stratil v neregulérnych voľbách v roku 2001. Nový president, Marc Ravalomanana zaviesť demokraciu v krajine. Ravalomanana začal predávaním jogurtov na uliciach zo svojho bicykla a postupne si vybudoval obchodné impérium a stal sa najbohatším človekom v Madagaskare. Je ešte stále prezidentom od roku 2005 a hospodárstvo sa stále zlepšuje.

< predchádzajú a strana | hlavná strana | ďalšia strana >

Page 5 / 27

Preklad: Michaela Yaakobi