ĽUDIA NA MADAGASKARE pre deti

Kto prvý osídlil Madagaskar je diskutabilné. Niektorí antropológovia sa domnievajú, že ostrov bol po prvýkrát osídlený Indonépred 2 000 rokmi Indonézanmi, nie africkými černochmi, a že Afričania z pevniny prišli až neskôr.

Ostatní naznačujú, že Malgaši pochádzajú z Indonézanov a Afričanov, ktorí sa pomiešali pred ich príchodom na izolovaný ostrov. Nech už to bolo akokoľvek, väčšina expertov súhlasí s tým, že obyvatelia Madagarsakaru prišli relatívne nedávno (neexistujú dôkazy o dobe kamennej na Madagaskare), a že následné sťahovanie prinieslo ďalšie skupiny (arabov, indov) to tejto zmesy.

Tento zmiešaný pôvod Malgašov (názov pre ľudí z Madagaskaru) vytvoril zaujímavú sadu kultúr, ktoré čerpajú z juhovýchodnej Ázie, Indie, Afriky a blízkeho východu. Prvky z Indonézie v Malagašskej kultúre sú zjavné hlavne v jazyku, ktorý je blízko bríbuzný dialektu z Bornea (ostrov v Indonézii), ako aj sieť vyznaní a strava založená na ryži. Ryža je najpopulárnejším jedlom v Madagaskare a mnoho Malgašov jedáva ryžu počas každého jedla. Hovädzie mäso je taktiež populárne, aj keď je drahé. Zebu na Madagaskare pochádza z Indie, ale odráža africký kultúrny vplyv na obyvateľov Madagaskaru.

V rámci krajiny, fenotyp ľudí, náboženské zvyklosti a tradície sú značne lokálne - Malgašov najviac spája používanie spoločného jazyka. V súčastnosti na Madagaskare žije 20 etnických skupín od indonézsky vyzerajúcich Merina ľudí žíjúcich na pahorkatine cez africky vyzerajúcich Sakalava ľudí v oblasti západného pobrežia po arabských Antaimoro na východnom pobreží.

Madagaskar je krajinou výnimočnej kultúrnej bohatosti. Je to miesto, kde predkovia sú tak sučasťou prítomnosti ako aj minulosti, kde na viacerých miestach sú taboo a tradície uprednosňované pred zákonom a kde západné náboženstvo je voľne miešané s vierou v čarodejníctvo a jedinečnými pohrebnými zvykmi.

Madagaskar je dnes domovom približne 18 miliónov ľudí.

< predchádzajú a strana | hlavná strana | ďalšia strana >

Page 4 / 27

Preklad: Michaela Yaakobi