Geografia Madagaskaru pre deti

O niečo väčší ako Kalifornia, Madagaskar je štvrtým najväčším ostrovom na svete po Grónsku, Novej Ginei a Borneu. Jeho lokalita v západnom Indickom oceáne znamená, že Madagaskar sa nachádza tak ďaleko od západného pobrežia USA ako sa len dá. Let zo San Franciska do Anatanarivo, hlavného mesta Madagaskaru pokryje približne 11 000 míľ alebo 17 700 km a let trvá minimálne 23 hodín.

Madagascar sa dá rozdeliť do piatich zemepisných regiónov: východné pobrežie, Tsaratanana Massif na severe, centrálna pahorkatina, západné pobrežie a juhovýchod. Centrálna pahorkatina sa rozprestiera cez celý ostrov a nadmorská výška sa pohybuje od 2 600 do 5 800 stôp (800 do 1 800 metrov). V regióne Tsarantanana Massif na severnom konci ostrova sa nachádza najvyšší vrch ostrova.

Madagaskar je často nazývaný "Veľký červený ostrov" kvoli jeho červenej zemine, ktorá je väčšinou nevhodná pre poľnohospodárstvo.

Madagaskar má niečo zaujímavé vápencové útvary na západe a severe. Známe ako tsingy , tieto útvarysú výsledkom rokov dažďa, ktorý spôsobuje eróziu vápencového podlažia.

Obrázok Madagaskaru zo satelitu NASA. [klikni na obrázok pre zväčšenie]


< predchádzajú a strana | hlavná strana | ďalšia strana >

Page 2 / 27

Preklad: Michaela Yaakobi