PREHĽAD O MADAGASKARE pre deti

Madagaskar je ostrov nachádzajúci sa v Indickom oceáne na západ od pobrežia južnej Afriky. Madagaskar je štvrtým najväčším ostrovom na svete. Je o trochu väčší ako Francúzsko ale o trochu menší ako Texas.

Madagascar bol po viac ako 150 miliónov rokov izolovaný od Afriky. Práve preto väčšinu rastlín a zvierat z tohto ostrova nenájdete nikde inde na svete.

Kvoli jeho odľahlosti bol Madagaskar osídlený ľuďmi len pred priblížne 2000 rokmi. Malgaši, meno pre ľudí z Madagaskaru, sú potomkami Indonézanov, ktorí sa dostali cez Indický oceán. Arabi a Afričania prišli neskôr a významne prispeli k jedinečným kultúrnym zvyklostiam, ktoré sa dajú nájsť na tomto ostrove.

Po dobe, ktorá bola poznačená prítomnosťou pírátov popri východnom pobreží, Madagaskar bol kolonizovaný Francúzmi koncom 19. storočia. Madagaskar získal nezávislosť v roku 1960 a dnes je demokratickým štátom.

Madagaskarská zver

Približne 75% druhov živočíchov na Madagaskare je endemických, čo znamená, že nežijú nikde inde na svete. Ostrov je domovom neobvyklých zvierat, vrátane plchov (skupina primátov), tenrecov (druh ježka), živo sfarbených chameleónov, fossa vyzerajúca ako puma a množstvo ďalších tvorov. Bohužiaľ, kvôli ničeniu ich prirodzeného prostredia a lovu dnes hrozí množstvu Madagaskarských jedinečných živočíchov vyhynutie.

(none)


< predchádzajú a strana | hlavná strana | ďalšia strana >

Page 1 / 27

Preklad: Michaela Yaakobi