MADAGASKARSKÉ JAŠTERY pre deti

Na Madagaskare žije viac ako 210 druhov plazov. Niektoré zo známejších sú chameleóny, gekony, skinky a leguány. Napodiv na ostrove chýbajú agamy a varany, ktoré sa nachádzajú v Ázii a Afrike.

Gekon denný

Na rozdiel od väčšiny gokonov, ktoré sú nočnými zvieratami, gekony denné sú aktívne počas dňa. Gekony denné sa živia zväčša hmyzom.

Gekon uroplatus

Tieto gekony sú pozoruhodne dobre maskované. Počas dňa pasívne, gekóny uroplatus sa pohybujú, len keď sú vyrušené. Na rýpanie reagujú pôsobivou manifestáciou pestro sfarbenej doširoka otvorenej paule a zvyhnutým chvostom. V noci lovia hmyz.

Chameleóny

Madagaskar je domovom asi polovici zo 150 druhov chameleónov na svete. Chameleóny sú malé až stredne veľké plazy, ktoré sú známe pre ich schopnosť dramaticky meniť farbu. V protiklade s tým čo si väčšina ľudí myslí, chameleón väčšinou nemení farbu aby sa prispôsobil svojmu okoliu. Namiesto toho zvyčajne používa farbu na prejav emócií, obránenie teritórií a komunikáciu s druhmi.

Chameleóni vedia zmeniť farbu vďaka dvom vrstvám špeciálnych buniek tesne pod povrchom priesvitnej vonkajšej kože jaštera.

Chameleóny sú teritoriálne a agresívne voči členom ich vlastného druhu. Sú oportunistickými lovcami, čakajú, kým sa korisť dostane do rozsahu ich dlhých jazykov. Väčšina chameleónov znáša vajcia.

V niektorých častiach Madagaskaru sú chameleóny obábavané kvôli ich údajnej magickej moci a schopnosti vidieť do budúcnosti.

Jednými z najmenších plazov na svete sú Brookesia, pahýľovochvosté chameleóny alebo chameleóny listové. Jeden druh Brookesia dosahuje maximálnu dĺžku len čosi cez jeden palec (30 mm). Tieto maličké tvory sa nachádzajú v spadnutom lístí dažďových lesov a v suchých listnatých lesoch vo väčšine Madagaskaru. Brookesia sa živí malým hmyzom a jej tajné sfarbenie jej pomáha vyhnúť sa predátorom. Ak sú tieto chameleóny vyrušené, predstierajú, že sú mŕtve v snahe vyzerať ako spadnutý list. Brookesie je najľahšie nájsť v noci, kedy spia na listoch alebo malých kríkoch.< predchádzajú a strana | hlavná strana | ďalšia strana >

Page 14 / 27

Preklad: Michaela Yaakobi