MADAGASKARSKÉ LEMURE pre deti

Lemure patria do skupiny primátov, ktoré sa nachádzajú iba na ostrove Madagaskar. Dnes tam je približne 60 druhov lemurov, ktoré žijú prakticky vo všetkých lokalitách ostrova. Bohužiaľ, kvôli ničeniu ich prirodzeného prostredia a lovu dnes hrozí množstvu lemurov vyhynutie. Niektoré zo známejších lumurov sú:

Ksukol

Ksukol is jedným z najzvláštnejších tvorov na zemi. Tento nočný samotársky lemur vyzerá ako keby bol poskladaný z rôznych zvierat. Ksukol pripomína veľkú domácu mačku s tvárou fretky alebo lasice, netopierími ušami schopnými sa samostatne otáčať, zubami, čo stále rastú ako hlodavcom, prenikavými zelenými očami a čiernymi rukami s kostnatým prostredníkom pripomínajúcim suchý konár. Ksukol používa tento prst na vyhľadávanie lárv hmyzu, ktoré sa skrývajú pod kôrou stromov, semienka a ovocie. Keď ksukol lozí po konároch, ťuká na kôru a popri tom počúva duté zvuky dreva. Keď začuje niečo potencionálne chutné pod povrchom, ksukol rozhryzie drevo pri hľadaní svojej odmeny. Dnes sú ksusoly značne ohrozované stratou prirodzeného prostredia a lovom. Ľudia v niektorých oblastiach veria, že ksukol prináša nešťastie a tak ich zabíjajú kedykoľvek na ne narazia.

Indri

Indri je najväčším žijúcim lemurom. Čiernobiely indri je známy pre jeho čudesné kvílenie, ktoré zneje tak trochu ako pieseň vráskavca dlhoplutvého. Indri sa kŕmi ovocím a lístím v klenbách dažďových lesov východného Madagaskaru. Indri je dnes v ohrození kvôli strate prirodzeného prostredia.

Sifaka malý


Sifak malý žije v suchých lesoch západného a južného Madagaskaru kde sa živí listami, ovocím a kvetmi. Sifaky sú dosť hlučné s rozmanitými volaniami, ale sú najznámejšie ako "tancujúce lemury" kvoli ich spôsobu pohybovania sa keď prechádzajú cez otvorený terén. Sifaky sa nepohybujú po všetkých štyroch, namiesto toho sa nesú na zadných nohách držiac ruky hore.

Lemur katta

Lemur katta je najznámejším lemurom. Tieto lemury žijú v suchých lesoch južného a západného Madagaskaru, kde sa živia ovocím, kvetmi, listami a kôrou stromov.

Lemur myší

Lemure myšie sú maličké primáty nachádzajúce sa na celom Madagaskare. Lemury sú nočné zvieratá živiace sa hmyzom, malými stavovcami, ovocím a kvetmi a sú známe pre vydávanie štebotavých zvukov a frenetickým pohybom. Maki trpasličí (Microcebus myoxinus) je možno najmenším primátom na svete. Lemury myšie sú predmetom výskumu pre možnú liečbu Alzheimerovej choroby.

Lepilemur

Poznáme sedem druhov sedem druhov Lepilemurov, z ktorých žiadny nie je hravý alebo vyzerá tak ako lasica. Počas dňa ich môžete často spozorovať v kmeňoch stromov kde spávajú. Počas dňa sú aktívne a dosť hlučné.< predchádzajú a strana | hlavná strana | ďalšia strana >

Page 8 / 27

Preklad: Michaela Yaakobi