Madagaskaru   |   Zeměpis   |   Obyvatelé   |   Příroda   |   Rostlinstvo   |   Prostředí   |   English

JEŠTĚŘI NA MADAGASKARU - Madagaskar


Felsuma madagaskarská
Na Madagaskaru nalezneme více než 210 druhů ještěrů. Z těch známějších vzpomeňme např. chameleony, gekony, scinky či leguány. Nesetkáme se zde naopak s žádnými agamami a varany, kteří se hojně vyskytují po celé Asii a Africe.

Gekon denní
Narozdíl od většiny gekonů, kteří jsou noční živočichové, jsou gekoni denní aktivní hlavně ve dne. Živí se převážně hmyzem.

Ploskorepi
Tito gekoni jsou dokonale maskovaní. Celý den odpočívají a pohybují se pouze pokud jsou nějak vyrušeni. Na vyrušení reagují tak, že otevřou jejich pestře zbarvenou tlamu a vztyčí ocas. V noci pak loví hmyz.

Chameleoni
Madagaskar je domovem přibližně poloviny ze 150 známých druhů chameleonů. Chameleoni jsou malí až středně velcí plazi, kteří jsou známí pro jejich schopnost měnit barvu. Chameleoni obvykle nemění barvu proto, aby splynuli s okolím, jak se většina lidí mylně domnívá. Různé barvy používají k vyjádření emocí, obraně teritoria a dorozumívání se se samičkou.

Chameleoni jsou schopni měnit barvu díky dvěma vrstvám speciálních buněk, které jsou uloženy těsně pod povrchem jejich průsvitné kůže.

Chameleoni žijí ve vlastním teritoriu a dokáží být velmi agresivní vůči ostatním příslušníkům vlastního druhu. Jsou to prospěchářští lovci, kteří vyčkávají, dokud se kořist nepřiblíží na dosah jejich dlouhých jazyků. Většina chameleonů klade vajíčka.

V některých oblastech Madagaskaru se jich lidí bojí, protože se o nich traduje, že mají magické schopnosti a mohou vidět budoucnost.

Jedni z nejmenších plazů na světě jsou brokesie. Jsou to chameleoni, kteří vypadají jako větvičky nebo jako listy. Existuje druh brokesie dorůstající maximálně do velikosti 30 mm. Tito drobní živočichové žijí ve spadaném listí deštných pralesů a v suchých listnatých lesech na celém Madagaskaru. Brokesie se živí drobným hmyzem a jejich ochranné zbarvení je chrání před predátory. V případě ohrožení předstírají, že jsou mrtví a snaží se napodobit spadlý list. Nejčastěji na ně narazíte v noci, kdy spí na listech malých keříků.Calumma parsonii cristiferFurcifer gastrotaenia chameleonFurcifer pardalis chameleonBrookesia peyrierasi chameleon on twigBrookesia peyrierasi chameleon in handPhelsuma guttata Gecko in leafFurcifer balteatus chameleonCalumma brevicornis (male)Furcifer willsii (Female)Furcifer willsii (Male)Uroplatus phantasticusUroplatus fimbriatus gecko on Nosy MangabeCalumma globifer chameleonUroplatus fimbriatus with flying insectUroplatus fimbriatus geckoUroplatus fimbriatus gecko on Nosy MangabeBrookesia superciliaris chameleon in leaf litterPhelsuma guttata Day Gecko on bambooPhelsuma gecko in TaolagnaroPhelsuma madagascariensis kochiUroplatus fimbriatus - head shot tree trunkUroplatus fimbriatus - side angle head shotUroplatus fimbriatus - tree trunk, full bodyUroplatus fimbriatus gecko on Nosy MangabeUroplatus fimbriatus leaf-tailed geckoUroplatus fimbriatus gecko on Nosy MangabeUroplatus phantasticus geckoUroplatus fimbriatus geckoCollared iguanid (Oplurus cuvieri) lizardUroplatus fimbriatus gecko on Nosy Mangabe


< Předchozí strana | Hlavní stránka | Další stránka >

14 z 26

Překlad: Vlasta BurmazovaWildMadagascar | Fotos

© Rhett A. Butler / wildmadagascar.org 2011